İngilizce Eğitim Modelimiz

İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar kişi tarafından konuşulan ve günümüzde uluslararası iletişimin ana hattı olarak işlev gören bir dildir. İngilizce, diğer dilleri öğrenmeyi kolaylaştıran bir temel dil olarak da işlev görmektedir.  Tuzkaya Eğitim Kurumları olarak amacımız öğrencilerimizin  İngilizce dilini öğrenirken, dilin kültürel ve toplumsal önemini bir gereklilik olarak kavramalarını sağlamak, onların akademik geleceklerinin yanında uluslararası platformlarda ve profesyonel kariyerlerinde karşılaşacakları fırsatlardan da faydalanmalarını sağlayacak düzeyde bir altyapı sağlamaktır.

 

KAZANIMLARIMIZ

9. Sınıflar

DİNLEDİĞİNİ ANLAMA  Kendisini doğrudan ilgilendiren konularla ilişkili kalıpları ve çok sık kullanılan sözcükleri anlayabilir. Kısa – basit ileti ve duyurulardaki temel düşünceyi kavrayabilir, tanıdık sözcükleri ve temel kalıpları yavaş ve net konuşulduğunda anlayabilir.

OKUDUĞUNU ANLAMA

 Kısa ve basit metinleri okuyabilir. İlanlar, kullanım kılavuzları, mönüler ve zaman çizelgeleri gibi günlük metinlerdeki genel bilgileri kavrayabilir ve kısa kişisel mektupları anlayabilir. Basit soru sorabilir, cevap verebilir. Emir cümleleri kurabilir, emirleri yerine getirebilir.

KARŞILIKLI KONUŞMA

 Bildik konular ve faaliyetler hakkında doğrudan bilgi alışverişini gerektiren basit ve alışılmış işlerde iletişim kurabilir. Konuşmayı sürdürebilecek kadar olmasa da sohbetlere katılabilir.  Sözlü anlatımda basit bir dille kendisini, ailesini ve diğer insanları, yaşam koşullarını, eğitim geçmişini ve son işini betimlemek için bir dizi kalıp ve cümleyi kullanabilir.

YAZILI ANLATIM 

 Kısa, basit notlar ve iletiler yazabilir; teşekkür mektubu gibi çok kısa kişisel mektuplar yazabilir.

10. ve 11. Sınıflar

İş, okul ve boş zaman etkinlikleri gibi günlük konuşma kalıplarını rahatlıkla anlayabilir. İngilizce konuşulan yerlerde karşılaştığı günlük konuşmaların zorlanmadan üstesinden gelebilir. Kişisel ilgi alanında olayları bağdaştırarak hem sözlü hem de yazılı olarak ifade edebilir. Geçmişte yaşanan olay ve tecrübeler hakkında konuşabilir, geleceğe dair planlarından söz edebilir.İngilizce'yı akıcı konuşan kişilerle rahatlıkla iletişim kurabilir, tartışmaları sürdürebilir. Cümleleri kurmakta ve anlamakta zorlanmaz. Ağır metinleri anlayabilir ve özetini çıkarabilir. Birçok konuda fikrini gerekçesiyle beraber açık ve net ifade edebilir.