Almanca Eğitim Modelimiz

Eğitim Kurumlarımızın ana yabancı dil eğitimi olan Almanca eğitiminde amacımız öğrencilerimizin dünyada yaklaşık 100 milyon kişi tarafından konuşulan ve Avrupa Birliği’nin resmi dillerinden biri olan Almanca'nın avantajlarından faydalanmalarını sağlamaktır. Öğrencilerimiz alacakları dil eğitimi sonrasında uluslararası geçerliliği olan “Goethe Zertifikat, TestDAF ve Telc” sınavlarına girerek Almanca yeterliliklerini kanıtlayabilirler.

Okulumuzda 9. ve 10. sınıfta haftada 8 saat, 11. sınıfta haftada 4 saat Almanca dersi görmektedir. Bu program sayesinde, Almanca konuşulan ülkelerin kültürünü, tarihini, sanatını ve güncel konularını tanırlar ve temel Almanca metinleri rahatlıkla okuyabilecek konuma gelirler. Aynı zamanda da dil öğretmenlerimizin verdikleri etkileşimli öğretim sayesinde Almanca dinleme, konuşma ve yazma yeteneklerini kazanırlar.  İş, okul ve sosyal yaşam içerisinde günlük konuşma kalıplarını rahatlıkla anlayabilecek seviyeye gelirler ve Almanca konuşmalara karşılık verebilirler.

KAZANIMLARIMIZ

9.SINIFLAR A1 – A2 Seyiyelerinde;

DİNLEDİĞİNİ ANLAMA (Hörverstehen) Kendisini doğrudan ilgilendiren konularla ilişkili kalıpları ve çok sık kullanılan sözcükleri anlayabilir. Kısa – basit ileti ve duyurulardaki temel düşünceyi kavrayabilir, tanıdık sözcükleri ve temel kalıpları yavaş ve net konuşulduğunda anlayabilir.

OKUDUĞUNU ANLAMA

(Leseverstehen) kısa ve basit metinleri okuyabilir. İlanlar, kullanım kılavuzları, mönüler ve zaman çizelgeleri gibi günlük metinlerdeki genel bilgileri kavrayabilir ve kısa kişisel mektupları anlayabilir. Basit soru sorabilir, cevap verebilir. Emir cümleleri kurabilir, emirleri yerine getirebilir.

KARŞILIKLI KONUŞMA

(Sprechen) gündelik konular ve faaliyetler hakkında doğrudan bilgi alışverişini gerektiren basit ve alışılmış işlerde iletişim kurabilir. Konuşmayı sürdürebilecek kadar olmasa da sohbetlere katılabilir.  Sözlü anlatımda basit bir dille kendisini, ailesini ve diğer insanları, yaşam koşullarını, eğitim geçmişini ve son işini betimlemek için bir dizi kalıp ve cümleyi kullanabilir.

YAZILI ANLATIM 

(Schreiben) kısa notlar ve iletiler; teşekkür mektubu gibi kişisel mektuplar yazabilir.

10. ve 11. Sınıflar: B1-B2 seviyesinde;

İş, okul ve boş zaman etkinlikleri gibi günlük konuşma kalıplarını rahatlıkla anlayabilir. Almanca konuşulan yerlerde karşılaştığı günlük konuşmaların zorlanmadan üstesinden gelebilir. Kişisel ilgi alanında olayları bağdaştırarak hem sözlü hem de yazılı olarak ifade edebilir. Geçmişte yaşanan olay ve tecrübeler hakkında konuşabilir, geleceğe dair planlarından söz edebilir.Almancayı akıcı konuşan kişilerle rahatlıkla iletişim kurabilir, tartışmaları sürdürebilir.